למה לחתולי מאנקס אין זנב?

כשאנחנו מדמיינים חתול, ברור שתמיד יש לו זנב שהוא מפשיל ומתגלגל לפי מצבי הרוח שלו. ובכל זאת, יש זן של חתולים ללא זנב: המנקס. אז השאלה שמייסרת אותנו היא: למה שלא יהיה לנו זנב כשאנחנו יודעים את החשיבות שלו בחייו של חתול?

מדובר במוטציה גנטית ספונטנית

העובדה שלחתולים מגזע מאנקס אין או מעט זנבות אינה נובעת מניסויים אנושיים לא ברורים. במציאות, זה נגרם על ידי מוטציה גנטית טבעית וספונטנית שהתרחשה ב חתולי האי מאןממוקם בין אנגליה לאירלנד.

יש הסבורים שהמוזרות הגנטית הזו התפשטה במהירות לחתולים באי בגלל אוכלוסיית החתולים הנמוכה. ואכן, על אי מבודד, הרבייה בין חתולים קיימת מאוד. במיוחד מכיוון שהגן "M", במקור ההתפתחות החריגה של עמוד השדרה של חתולים אלה, הוא גן דומיננטי. זה אומר שמספיק שרק לאחד משני ההורים יש את הגן הזה כדי להעביר אותו לצאצאיו.

אבל חתולי מאנקס יכולים להיוולד ללא זנב בדיוק כפי שאפשר להיוולד איתם זנבות באורכים שונים (זנב מנוון). הם גם מסווגים לפי שלהם אורך הזנב : ה-Rumpy (ללא זנב), ה-Rumpy riser, ה-Stumpy וה-Longy (זנב באורך כמעט רגיל). שימו לב שרק חתולים מסוג רמפי, כלומר ללא זנב, יכולים להשתתף בתחרויות.

צ'אט מנקס
קרדיטים: iStock / slowmotiongli

טוב לדעת : ה-Manx פיתח מחלה ספציפית לגזע, תסמונת Manx. פתולוגיה זו מובילה למום של חוט השדרה. גורי חתולים שנפגעו קשות מתים בדרך כלל בלידה. לגבי האחרים, ייתכן שיש להם בעיות בריאותיות חמורות יותר או פחות (בריחת שתן, בעיות גב, מומים בשלד וכו').

תפקיד הזנב בחתולים

האם אין זנב מהווה נכות לחתול? נתפתה לענות בחיוב מהסיבה הפשוטה והטובה שהזנב ממלא תפקיד חיוני אצל חברינו החתוליים. לְמַעֲשֶׂה, זה משמש להם מעל הכל כאיזון. לכן הוא ערב לאיזון המדהים שלהם ולזריזות שלהם.

אבל זה לא הכל. זנב החתולים הוא גם עבורם א כלי תקשורת הכרחי, אם עם חתולים אחרים ואם עם בני אדם. אכן, התנוחות והתנועות של זנב החתול מדברות בעד עצמן. הם חושפים את מצבו הנפשי ומהווים אמת שפת גוף.

אבל למרות חשיבות הזנב בחתולים, המנקס הצליח להסתדר בלעדיו מבלי שזה באמת ישפיע על חייו. ומסיבה טובה, הוא הסתגל לחוסר הזה, במיוחד על ידי פיתוח רגליים קצרות יותר ושריריות על מנת לשמור על איזון טוב. ובכל הנוגע לתקשורת, הוא למד להעביר מסרים בדרכים אחרות, בין אם באמצעות קול, פרומונים או אפילו תנוחת גוף.

לחתולים אחרים יש מעט או ללא זנב

המנקס אינו החתול היחיד בעולם שיש לו מעט זנב או ללא זנב. צאצא הישיר שלו, ה וולשית – שהוא למעשה מנקס ארוך שיער – יכול להיוולד גם ללא זנב.

אחרת, כמה גזעים של חתולים נולדים עם זנב קטן מאוד. זה במיוחד המקרה של Pixie-Bob, Bobtail האמריקאי, Bobtail יפני, Bobtail Kurilian או אפילו מקונג Bobtail. הזנב של החתולים האלה הוא או פשוט קצר או מקופל על עצמולפעמים בצורת פונפון.